تجهیزات ویپ

IP PHONES:

تجهیزات ویپ گوشی‌های تلفن تحت شبکه این گوشی‌های شماره گیر تلفن درست شبیه گوشی‌های معمولی هستند، اما آنها به جای اتصال دهنده‌ی استاندارد RJ11 دارای یک اتصال دهنده‌ی RJ45 Ethernet می‌باشند. این تلفن‌ها شبیه یک میکروکامپیوتر هستند و تمام نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مورد نیاز برای دریافت یک آدرس آی‌پی درون آن تعبیه شده تا بتوان بصورت آنلاین مکالمات تلفنی برقرار کرد. زیرا آنها مستقیما به اتصال شبکه شما وصل می‌گردند و درست مانند تلفن‌های قدیمی به سرعت نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تنوع این گوشیهای تلفن در مواردی مانند صفحه نمایش، ابعاد، تعداد کلیدهای مورداستفاده و امکانات جانبی آنها مانند اتصال هدست، اسپیکر و میکروفن روی بدنه و دکمه‌های دارای LED  و نهایتا در امکان دریافت برق مورد نیاز از کابل شبکه می‌باشند (POE) که دیگر نیازی به اتصال آداپتور گوشی به پریز برق نباشد.

گوشیهای تلفن را میتوان به دسته‌های ذیل تقسیم کرد:

  • مدیریتی
  • منشی
  • کارشناسی
  • کارمندی

مبدل های ATA( ANALOG TELEPHONE ADAPTER):

 تجهیزات ویپ همانطور گه گفته شد در شبکه تلفنی ویپ از کابل شبکه و سوکت RJ45 استفاده می‌گردد پس امکان اتصال دستگاه فکس قدیمی شما یا تلفن آنالوگ شما به این سیستم به صورت مستقیم امکان‌پذیر نیست .

شما می‌توانید با استفاده از مبدل تلفن دیجیتال – آنالوگ  ATA (Analog Telephone Adaptor) این امکان را فراهم نمایید.

این ابزارها این امکان را به شما می‌دهند که از تلفن‌های آنالوگ استاندارد فعلی‌تان استفاده کنید.  ATA سیگنال آنالوگ را از تلفن استاندارد شما می‌گیرد و آن را به سیگنال دیجیتال آماده برای انتقال در بستر اینترنت تبدیل می‌کند. معمولا این دستگاه‌ها دارای یک یا حداکثر ۲ پورت می‌باشند که شما می‌توانید با استفاده از یک دستگاه ATA  دو تلفن یا فکس را متصل نمایید. نوع پورت روی این دستگاه‌ها FXS  می‌باشد.

گیت‌وی ویپ VOIP GATEWAY:

گیت‌وی ویپ سخت افزاری است که برای ارتباط شبکه مخابراتی (PSTN) با سیستم تلفنی VoIP به کار می‌رود. در واقع گیت‌وی VoIP، پل ارتباطی بین شبکه مخابرات تلفن شهری و شبکه تلفنی مبتنی بر IP می‌باشد و همچنین عکس این کار رانیز انجام میدهد.

میتوان گیت‌وی‌های ویپ به سه دسته اصلی تقسیم کرد:

گیت‌وی آنالوگ

تجهیزات ویپ گیت وی های آنالوگ جهت برقراری ارتباطات آنالوگ، همچون گوشی های تلفن‌ سنتی و یا خطوط شهری، با یک سیستم VoIP  مورداستفاده قرار می‌گیرند. این نوع گیت‌وی ها بر اساس نوع اینترفیس آنالوگ در دو دسته گیت‌وی FXS و گیت‌وی FXO تقسیم‌بندی می‌شود.

گیت‌وی FXO Foreign Exchange Office

FXO یا Foreign Exchange Office به پورت هایی اتلاق می شوند که مستقیماً به خطوط تلفن شهری متصل می‌شنود و درواقع واردکننده خطوط PSTN به سیستم تلفنی تحت شبکه هستند؛ بنابراین این گیت وی هارا نیز گیت وی‌های FXO می‌نامیم.به عبارت دیگر تماس های شهری آمده از خطوط آنالوگ، توسط این گیت وی به مکالمات VoIP تبدیل می شوند.

  • گیت‌وی  FXS Foreign Exchange Station

تجهیزات ویپ FXS یا همان Foreign Exchange Station به پورتی اتلاق می‌شود که می توان گوشی‌های تلفن آنالوگ نظیر تلفن‌های بی‌سیم، تلفن‌های معمولی و حتی فکس را با کانکتور RJ11 به آنها متصل کرد تا از این تلفن‌ها در سیستم تلفنی تحت شبکه استفاده کرد. بنابراین به گیت‌وی‌هایی که دارای پورت FXS هستند به اختصار گیت‌وی‌های FXS می‌گویند.

  •  گیت‌وی دیجیتال  (E1-PRI)

تجهیزات ویپ در اصفهان امروزه با توجه به گسترش روز افزون ارتباطات در صنایع و شرکت ها، نیاز استفاده از خطوط تلفنی با حجم تماس های همزمان بالا افزایش یافته است و با توجه به اینکه در سالهای اخیر کشور ایران امکان ارائه خط های تلفنی E1 را دارد می توان با توجه به نیاز یک سازمان از یک یا چند خط E1 برای ارتباطات تلفنی استفاده کرد و مزیت این خطوط برقراری ۳۰ تماس همزمان به ازای هر خط E1 می باشد.

 برای استفاده از این خطوط نمی توان از تکنولوژی قدیمی آنالوگ بهره گرفت و لذا باید حتما در مراکز تلفنی سانترال یا VOIP مورد استفاده قرار گیرند. برای این منظور گیتوی ها و کارت های دیجیتال E1 رابط انتقال این خطوط به مرکز تلفنی تحت شبکه می باشند. گیتوی های E1 با توجه به تعداد خط E1 ، از ۱ تا ۴ پورت یا حتی بیشتر تولید می شوند که به عنوان مثال یک دستگاه ۴ E1  میتواند ۱۲۰ خط شهری را برای تماس مشتریان شما مهیا نماید.

  • گیت‌وی GSM

این نوع گیت‌وی ها همانند گیت‌وی های FXO می باشند با این تفاوت که دیگر خط تلفن شهری مخابرات به آنها وصل نمی‌شود بلکه از بستر سیم‌کارت موبایل برای تماس‌های تلفنی شهری و … استفاده می کنند. و می توان با وارد کردن این گیت‌وی‌ها به مراکز تلفنی تحت شبکه از آنها بهره برد. کاربرد این نوع گیت‌وی‌ها مناسب مکان‌هایی است که امکان ارائه سرویس تلفنی مخابراتی وجود ندارد (نظیر کارخانه‌ها و کارگاه‌های بیرون شهر) و بسته به تعداد سیم‌کارتی که پشتیبانی می‌کنند در ابعاد و قیمت‌های متنوع تولید می‌شوند.

با ما تماس بگیرید